طراح تجربه کاربری چه توانایی‌هایی باید داشته باشد؟

توسط پرهام

یکی از مسائلی در خصوص ویژگی‌ها و توانایی‌های طراح تجربه کاربری مطرح می‌شه این است که یک طراح تجربه کاربری چه ویژگی باید داشته باشه:

ایده‌پردازی
طراح باید بتونه ایده‌های مختلف را مطرح کنه، حتی ایده‌هایی که به نظر جالب نیاد که لازمه این کار دیدن طرح‌های زیاد و متفاوت و مطالعه است.

صحبت کردن با کاربران نهایی
یک ویژگی خیلی خیلی مهم صحبت با کاربران نهایی محصول است، اگر کسی با کاربران محصول صحبت نمی‌کنه یعنی اصلا کار UX انجام نمی‌ده و در واقع داره Myself Experience Design می‌کنه و تجربیات خودش را پیاده می‌کنه.

پیدا کردن مشکل
این کار بوسیله انجام آزمون کاربردپذیری انجام می‌شه و اگر این کار را هم انجام نمی‌دین و با کاربر نهایی آزمون برگزار نمی‌کنید تا مشکلات را پیدا کنید یعنی برای User ارزشی قائل نیستید و مشکلات واقعی کاربران را پیدا نکرده‌اید.

توانایی حل مسئله
مهمترین ویژگی یک طراح تجربه کاربری Problem Slover یا حل کردن مشکلاتی است که کاربر با آنها روبرو است، گاهی نیاز است چندین راه حل پیدا کنید و با کاربر تست کنید که کدام شیوه راه حل برای کاربر نهایی مناسب‌تر است.

قانع کردن دیگران
یکی از مسائلی که طراحان تجربه کاربری باهاش روبرو هستند قانع کردن دیگران اعم از مدیر، مدیر محصول، تیم فنی و سایر اعضای تیم است، باید بتونید به استناد به نتایج آزمون‌های کاربردپذیری از رفتار و نیازمندی‌های کابران طرح خودتون را توجیه کنید و طرح را به تفکرات خودتون مرتبط نکنید همچنین با نظرات دیگران سریع نظر خودتون را تغییر ندین.

جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها
یک ویژگی خیلی مهم دیگه جمع‌آوری داده‌های کاربران و تحلیل اونهاست و یک طراح تجربه کاربری باید دائم داده‌های حاصل از رفتار کاربران را جمع‌آوری و بتونه تحلیل کنه و برای بهبود استفاده کنه و تغییرات براساس این داده‌ها باشه.
البته به طور خاص در تیم‌های بزرگ این کار نیز وظیفه تحلیل‌گر کاربردپذیری یا کاربرپژوه است.

تهیه یک نمونه اولیه (پروتوتایپ) تعاملی از محصول
یکی از کارهای مهم یک طراح تجربه کاربری تهیه یک نمونه اولیه تعاملی است که بتونه ایده خودش را پیاده کنه برای کاربر چه اتفاقی می‌افته.
البته این کار در تیم‌های بزرگ وظیفه طراح تعامل (Interaction Designer) است.

یک طراح تجربه کاربری دائم باید طرح و نمونه ببینه و ایده بگیره.
من خودم دائما در حال نصب اپ‌های مختلف هستم به نحوی که الان روی موبایل ۵۵۰ تا اپ نصب شده دارم!

اگر کاری به غیر از اینها انجام بدین Myself Experience هست و در نهایت اگر با کاربر سر و کار ندارید خودتون را طراح تجربه کاربری معرفی نکنید!

اگر علاوه بر اینها یک فرد UX/UI Designer باشه که معمولا چنین عنوان شغلی در تیم‌های کوچک است معمولا کار طراحی رابط کاربری را بوسیله یک نرم‌افزار گرافیکی نظیر فتوشاپ یا اسکچ انجام می‌ده.

توی دو پست بعدی در مورد «طراح تجربه کاربری چه کاری باید انجام دهد؟» و «طراح تجربه کاربری چه مستنداتی باید تحویل دهد؟» می‌نویسم.